Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?

Jak dobrać kolor rolet

Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ? –

Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?

Nowe trendy w budownictwie zauważalnie powiększyły nasze okna a co za tym idzie osłony okienne również zajmują co raz to większą część naszych pomieszczeń. Trzeba zatem dobrze dobierać kolorystykę i fakturę rolet do wnętrza aby uzyskać efekt „wow”

Jaki styl obrać ?

Przede wszystkim pytanie czy nasz wystrój wnętrza jest w bardziej ciepłej kolorystyce ( beże , kremy) czy posiadamy raczej chłodny „Skandynawski styl” jak biele , szarości , czernie. Odcień tonalny rolet powinien odpowiadać naszemu pomieszczeniu. Jeśli dominuje już u nas szarość na ścianach i meblach raczej nie wybierajmy ciepłego beżu na osłony okienne.

Kolor tkaniny w rolecie

Kontrasty czy jednolicie ?

Tutaj również możemy wybrać co najmniej dwie drogi. Możemy dobierać wszystko „pod kolor” w jednej zazwyczaj spokojnej tonacji lub pójść w odważny kontrast kolorystyczny.

Jak dobrać kolor rolet
Jak dobrać kolor rolet
Rolety jakie kolory
Rolety jakie kolory

Jeżeli wybierzemy tą drugą drogę należy dobrze przemyśleć jaki kolor ma być tym kontrastowym ponieważ powinien on być jeden i ten sam. Jeden kolor podstawowy np biel i jeden kontrastowy który będzie na roletach oraz dodatkach w mieszkaniu.

Kontrasty też mogą być różne .. Możemy do białych ścian dobrać odważny jaskrawy zielony , żółty , fiolet. Możemy zrobić kontrasty bardziej stonowane. Najczęściej spotykanym stonowanym zestawieniem jest czarny i biały .

Czarne żaluzje
Biało czarno

Jaki kolor wybrać ? Zazwyczaj dominuje trend że duże powierzchnie – ściany czy podłogi wybierane są raczej w delikatnych stonowanych odcieniach jak biel , szarość ,tworząc tło z którymi zbiega się trochę bardziej odważny odcień w formie dodatków.

Jak konkretne kolory wpływają na pomieszczenie i nasze samopoczucie ?

Pomarańczowy Pomarańcz jest kolorem energetycznym.  Kojarzony z radością ,zabawą . Jest to kolor bardzo kontrowersyjny. Jedni go kochają inni znienawidzą. Charakteryzuje osoby chcące się wyróżniać , odważne i pełne energii.

Czerwony

Czerwone rolety

Da nam zastrzyk energii.  Pobudza zmysły. Zachęca do działania.  Niestety pomniejsza wizualnie pomieszczenia i nadaje im bardziej intymny charakter. Nie jest to kolor dla osób szukających odpoczynku spokoju i ciszy.

Zielony

Zielone rolety
Zielone rolety

Harmonia , spokój i natura – tak kojarzony jest ten odcień.  Odpręża  i uspakaja.

Różowy

Różowe rolety Łódź
Różowe rolety Łódź

Delikatniejszy odcień czerwonego a jak zmienia postrzeganie. Kojarzony właśnie z delikatnością, słodkością , niewinnością często stosowany w pokojach naszych pociech.   Jeśli dodamy do niego odrobinę szarości  nadamy pomieszczeniu nie co poważniejszy charakter.

Żółty

Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?
Żółte rolety Łódź

Słońce, ciepło , radość. Jak często brakowało ci tego w pochmurne zimowe czy jesienne dni ?   Właśnie ze słońcem i energią jest kojarzony ten kolor ponieważ daje siłę i chęci do działania niczym piękny słoneczny dzień.

Niebieskie rolety w oknach ..
Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?
Niebieskie rolety

Odpręża i uspakaja.  Badania naukowe  potwierdziły, że nawet uspakaja tętno naszego serca  i oddech. Jeśli jesteś zapracowany i szukasz w domu relaksu i odpoczynku to niebieski  może być dobrą decyzją.    Dodatkowo Niebieski poprawia koncentrację  dlatego często jest wykorzystywany w pomieszczeniach biurowych.

Szare rolety ?
Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?
Szare rolety Łódź

Spokojny , szlachetny kolor który bardzo dobrze współpracuje  z jaśniejszymi intensywnymi barwami nadając im jeszcze większej intensywności na zasadach kontrastu.

Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?

One thought on “Jak dobrać kolor rolet do wnętrza ?

  1. Często zdarza się, że nie bierzemy pod uwagę, jak dany kolor rolety wpływa na barwę światła wpadającego do wnętrza. Rolety w kolorze żółtym lub pomarańczowym mogą nadawać pomieszczeniu ciepły, złocisty odcień, podczas gdy błękitne czy szare mogą wprowadzić chłodniejszą, bardziej stonowaną atmosferę. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, gdzie światło dzienne jest głównym źródłem oświetlenia. Dodatkowo, mimo że blog skupia się na jednolitych kolorach rolet, warto wspomnieć o ciekawych efektach, które możemy uzyskać dzięki roletom z wzorami. Rolety z geometrycznymi wzorami mogą dodać pomieszczeniu nowoczesnego charakteru, podczas gdy rolety z delikatnymi, kwiecistymi wzorami mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przytulne i romantyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *